Kā atpazīt „skimmeri” un droši lietot bankomātus

Pēdējā laikā Latvijā arvien vairāk dzirdam par gadījumiem, kad policija, sadarbojoties ar banku drošības dienestiem, aiztur krāpniekus, kuri veic maksājumu karšu magnētiskās joslas nelikumīgu datu kopēšanu jeb „skimmingu” un to izmantošanu.

Šis nozieguma veids nav jauns un pasaulē ir plaši izplatīts. Latvijā krāpnieku vidū tas nav bijis īpaši populārs, taču pēdējos gadus ir novērojama tendence šo krāpšanas gadījumu skaitam pieaugt.

Lai pasargātu klientus, bankas aprīko bankomātus ar dažādām drošības ierīcēm, kas apgrūtina karšu datu kopēšanu, kā arī nepārtraukti (24 stundas diennaktī) veic karšu darījumu uzraudzību, un kartes nelikumīgas kopēšanas un izmantošanas gadījumos klientiem naudu atgriež. Taču, lai pasargātu sevi un citus klientus no PIN koda vai kartes nomaiņas neērtībām, ikviens no mums var dot savu ieguldījumu drošības veicināšanai.

Kā atpazīt „ skimmeri”?

„Skimmeru” ierīces tāpat kā bankomāti mēdz būt dažādas, un bieži vien nespeciālistam tās ir grūti pamanāmas. Pamata vietas, kurām jāpievērš uzmanība ir:
1. kartes ievadīšanas vieta (vai nav kāds neierasts izvirzījums, neparasta detaļa),
2. monitora augšpuse (vai nav piestiprināta mikrokamera, vai augšpuse neizskatās kā atsevišķa detaļa),
3. PIN ievades klaviatūra (vai tā nekustas, izskatās kā atsevišķa detaļa, atšķiras krāsa).

Mikrokameras mēdz būt ļoti dažādas, galvenokārt tās tiek novietotas virs bankomāta monitora, taču iespējamas arī citas vietas, piemēram, bukletu turētājs:
 
bankomati_1.jpg


bankomati_2.jpg 


bankomati_3.jpg
 
Reizēm kameras ir izgatavotas tik profesionāli, ka izskatās pēc oriģinālas detaļas:

bankomati_4.jpg

Neīstas klaviatūras ir sastopamas ļoti reti:

bankomati_5.jpg

bankomati_6.jpg

Karšu datu kopēšanas ierīces ir ļoti dažādas un atšķiras atkarībā no bankomāta modeļa un tam uzstādītajām drošības iericēm (antiksimieriem):

bankomati_7.jpg

bankomati_8.jpg

Sastopamas arī ierīces „viss vienā” - kopā gan datu lasītājs, gan kamera:

bankomati_9.jpg

bankomati_10.jpg

Diemžēl reizēm ierīces ir tik profesionāli izgatavotas, ka tās atšķirt ir grūti arī speciālistiem:

bankomati_11.jpg

Reizēm ir sastopamas pavisam primitīvas ierīces:

bankomati_12.jpg

bankomati_13.jpg

Kā rīkoties, ja pamanāt ko neparastu

Ja pamanāt bankomātam kādas izmaiņas vai kaut ko neparastu, kādu līdz šim neredzētu detaļu, ieteicams ziņot par to bankai – savai vai tai, kurai konkrētais bankomāts pieder.

Ieteikumi drošākai karšu lietošanai

1. Ievadot savu PIN kodu bankomātā, pārliecinieties, vai kāds jūs nenovēro. Papildu drošībai rekomendējam aizklāt termināla ciparu daļu ar roku.

Video, kas parāda, cik būtiska ir klaviatūras aizklāšana PIN koda ievadīšanas laikā

2. Neglabājiet savu kartes PIN kodu citiem cilvēkiem pieejamā vietā, nekādā gadījumā neglabājiet to kopā ar karti.
3. Regulāri sekojiet līdzi darījumiem savā kontā.
4. Rūpīgi aplūkojiet bankomātu, vai tas nav aprīkots ar nelegālām datu nolasīšanas iekārtām.
5. Vairākas bankas saviem bankomātiem ir uzstādījušas maksājumu karšu datu pret nolasīšanas ierīces jeb antiskimmerus – uzzini, vai Tavas bankas bankomāts ir ar tādu aprīkots un kāds izskatās oriģinālais antiskimmers.
6. Rūpīgi sekojiet naudas drošībai pēc tās saņemšanas – ievietojiet to makā, somā vai citā drošā vietā un uzraugiet to.
7. Neinformējiet svešus vai mazpazīstamus cilvēkus par izņemto skaidro naudu vai plāniem dodoties pēc tās.
8. Naudas izņemšanas laikā no bankomāta palūdziet citus klientus ievērot distanci, lai nebūtu redzami klienta dati un PIN kods.
9. Nekādā gadījumā neuzticieties svešiem cilvēkiem, kas piedāvā palīdzēt naudas izņemšanā no bankomāta, nedodiet viņiem savu karti un PIN kodu.


Tehnoloģijas naudas drošībai

Kopumā tehnoloģijas iet uz priekšu – banku izdotās kartes un ar kartēm saistītās iekārtas (bankomāti, POS termināli) ir aprīkotas ar mikročipiem. Šādu karšu informācijai piekļūt šobrīd ir praktiski neiespējami - jebkura iekārta, kas aprīkota gan ar lentes, gan čipa lasītāju, atpazīs čipu un izmantos to.

Banku ziņas

„DNB Latvijas barometrs”: Ilgtermiņā finansiāli droši jūtas vien 10% Latvijas iedzīvotāju
Noslēdzošā „DNB Latvijas barometra” pētījuma rezultāti apliecina, ka Latvijas iedzīvotāji savā ikdienā aizvien vēl izjūt ekonomiskā...


FKTK un ABLV Bank paraksta administratīvo līgumu
Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) un ABLV Bank, AS šodien noslēdza administratīvo līgumu par FKTK pārbaudēs konstatētajiem pārk...


Globālajā izaugsmē trūkst pārliecības
Šogad pasaules ekonomikas izaugsme saglabāsies anēmiska un trausla. IKP pieaugums 35 Ekonomiskās attīstības un sadarbības organizācijas valstīs...


Savus kredītmaksājumus apdrošina katrs otrais jauna mājokļa kredīta ņēmējs
2015. gadā SEB bankas mājokļa kredīta ņēmējiem, kuri izvēlējās apdrošināt savus kredītmaksājumus, atlīdzībās par pārejošu darba nespēju ...


Statistika

Visas tiesības aizsargātas © 2012 LKA

Lapas karte