Skip to main content

Kas ir kredītbirojs

kredītbirojs jeb kredītinformācijas birojs

Kredītbirojs (kredītinformācijas birojs) ir uzņēmums, kas apkopo un uzglabā informāciju, radot iedzīvotāju maksājumu datubāzi. Tā satur informāciju par pilnīgi visiem cilvēka apmaksātajiem vai neapmaksātajiem rēķiniem, ņemtajiem kredītiem un citām parādsaistībām, objektīvi atspoguļojot cilvēka finansiālo reputāciju. Slikta reputācija (kredītvēsture) cilvēkam var radīt dažādus ierobežojumus…

Kas ir kredītinformācijas birojs?

Līdz pirmo kredītbiroju tapšanai, informācija par to, kā Latvijas iedzīvotāji pilda savas finansiālās saistības, glabājās daudzās un dažādās datubāzēs. Latvijas Bankai (LB) bija savs kredītreģistrs ar informāciju par kredītņēmējiem un viņu galvotājiem, Valsts ieņēmumu dienestam (VID) bija nodokļu parādnieku saraksts. Arī, piemēram, komunālo pakalpojumu sniedzējiem bija pašiem savas datubāzes. Šādā veidā pastāvēja informācijas bardaks, nedodot iespēju pilnvērtīgi un objektīvi izvērtēt iedzīvotāju finansiālo reputāciju.

Šī iemesla dēļ tapa kredītbiroji – tie būtiski atviegloja informācijas apmaiņu starp dažādiem uzņēmumiem. Piemēram, ja banka lemj par kredīta izsniegšanu, tā var pilnībā izvērtēt, cik godprātīgi potenciālais kredītņēmējs līdz šim ir izturējies pret savām finansiālajām saistībām. Ja ir redzami neatmaksātu vai ilgstoši kavētu parādu atmaksas gadījumi, banka var kredītu atteikt vai, piemēram, to izsniegt ar būtiski sliktākiem nosacījumiem – augstākiem procentmaksājumiem, augstāku pirmo iemaksu, piemēram, hipotekārā kredīta kontekstā u.tml.

Kredītbiroji uzglabā ne tikai negatīvo, bet arī pozitīvo informāciju, tādā veidā pilnībā atainojot indivīda kredītspēju. Katram no mums ir iespēja uzzināt, kāda informācija par mums tiek glabāta.

Kāda ir mana kredītvēsture?

Vietnē www.manakreditvesture.lv katram ir iespēja autentificēties un bez maksas aplūkot, kāda ir viņa kredītvēsture – privātpersonas finansiālo aktivitāšu apkopojums, kurā parādās informācija gan par agrākām, gan esošām kredītsaistībām, tai skaitā gan izpildītām, gan aktīvām.

Kredītinformācijas biroji Latvijā

Šādas informācijas apkopošanai un izsniegšanai ir jāsaņem īpaša licence no Datu valsts inspekcijas puses. Par cik prasības ir ļoti augstas, līdz šim licenci ir saņēmuši tikai divi Latvijas uzņēmumi.

AS “Kredītinformācijas Birojs”

Kredītu informācijas birojs ir pirmais, kam izdevās nokārtot visas formalitātes un iegūt licenci savu pakalpojumu piedāvāšanai. Šīs akciju sabiedrības akcionāri ir tādas pazīstamas Latvijas bankas, kā AS “Swedbank”, AS “SEB banka”, AS “Luminor Bank”, AS “Citadele banka“. Tāpat viens no akcionāriem ir starptautiska (pasaulē lielākā) šāda veida pakalpojumu sniegšanas grupa “Creditinfo Group“.

AS “CREFO Birojs”

CREFO birojs ir otra šāda veida akciju sabiedrība, kas ieguvusi licenci un ir tiesīga uzglabāt finanšu datus par Latvijas iedzīvotājiem. Akciju sabiedrība ietilpst SIA Creditreform Latvija uzņēmumu saimē.

Kredītinformācijas biroju likums

Lai radītu labvēlīgu augsni kredītinformācijas biroju tapšanai, Saeima izstrādāja īpašu Kredītinformācijas biroju likumu. Tā uzdevums ir ne tikai regulēt šo ar datiem piesātināto nozari, bet arī stimulēt iedzīvotāju finansiālo disciplīnu, apzinību un veicināt finanšu pratību. Ir skaidrs, ja kredīti tiktu ņemti apzinīgi, ja tie tiku atmaksāti godprātīgi, tostarp, arī citas savas finansiālās saistības iedzīvotāji nokārtotu pēc labākās sirdsapziņas – šāds likums nebūtu tapis. Nepieciešamība pēc kredītbirojiem nepastāvētu.