Skip to main content

Interneta avoti finanšu pratības veicināšanai

Nenoliedzami, 21. gadsimtā finanšu pratība ir viena no vissvarīgākajām prasmēm ikvienam no mums. Apkārt ir tik daudz iespēju tērēt un ieguldīt savu naudu – ir ļoti būtiski, lai spējam nošķirt, kur un kāpēc mums izlietot savus ierobežotos naudas līdzekļus! Šajā rakstā esam apkopojuši, mūsuprāt, noderīgākos un uzticamākos interneta resursus, kuros smelties šīs zināšanas.

1. Swedbank – Finanšu plānošanas blogs

Vietne – blog.swedbank.lv

Swedbank, kas pēc statistikas datiem ir populārākā Latvijas banka, saviem klientiem un citiem interesentiem ir izveidojusi noderīgu vietni (blogu), kurā apkopoti noderīgi padomi un ieteikumi finanšu jautājumos. Šeit varat smelties zināšanas par teju jebkuru jautājumu – sākot no ģimenes ikdienas budžeta izmantošanas, beidzot ar izdevīgākā kredīta izvēli.

2. Citadele – Blogs par finansēm un ikdienu

Vietne – www.citadele.lv/blog

Arī banka “Citadele” ir izveidojusi ļoti noderīgu vietni, kurā regulāri tiek publicēti un saturiski atjaunoti raksti par tēmām, kas saistītas ar ikdienas budžeta plānošanu, investīcijām, kredītiem un citiem jautājumiem.

3. Latvijas Banka – Izglītības vietne “Naudas skola”

Vietne – www.naudasskola.lv

“Naudas skola” ir Latvijas bankas realizēts projekts. Tā ir ekonomiskās izglītības vietne, kas paredzēta 1. līdz 12. klašu skolēniem, skolotājiem (mācību satura bagātināšanai), kā arī jebkuram citam cilvēkam, kurš vēlas apgūt ekonomikas un finanšu plānošanas pamatus. Saturs ir ļoti interaktīvs, viegli uztverams, bet galvenais – noderīgs ikdienā!

4. Latvijas Banka – Izglītības vietne “Finanšu pratība”

Vietne – www.finansupratiba.lv

Arī šīs vietnes autori ir Latvijas Banka. Tajā ir iespējams atrast informāciju par to, kā tiek veidota un realizēta Latvijas iedzīvotāju naudas prasmes attīstības stratēģija 2021. līdz 2027. gadam. Tajā ietvertas tādas jomas kā finanšu drošība, ilgtspēja, finanšu pratība u.tml. Tāpat vietnē ir atrodami arī dažādi pētījumi par Latvijas iedzīvotāju finansiālajiem paradumiem, tostarp, naudas krāšanu, tēriņu sabalansēšanu u.c.

5. Latvijas Banka – Viss par makroekonomiku

Vietne www.makroekonomika.lv

MAKRO EKONOMIKA ir Latvijas bankas radīta vietne, kas primāri ir paredzēta cilvēkiem, kuriem jau ir pamatzināšanas ekonomikas jautājumos. Tajā ir iespējams atrast plaša spektra, detalizētu informāciju par Latvijas makroekonomiskajiem rādītājiem – analīzi, prognozēm u.tml. Tāpat vietnē ir atrodamas vērtīgas nozares ekspertu radītas publikācijas.

6. FKTK – Vortāls “Klientu skola”

Vietne – www.klientuskola.lv

Finanšu un kapitāla tirgus komisija, sadarbībā ar Banku augstskolu un Valsts izglītības satura centru ir radījuši neatkarīgu un nekomerciālu izglītības vortālu, kas fokusējas uz ikviena Latvijas iedzīvotāja finanšu pratības veicināšanu. Vietne ir ļoti interaktīva, kas sevišķi saistoša varētu likties tieši jauniešiem.

7. Eiropas Centrālā banka – Izglītojoši materiāli

Vietne – ecb.europa.eu/ecb/educational

Eiropas Centrālās bankas vietnē ir atrodama vērtīga informācija latviešu valodā, tostarp, interaktīvas spēles, caur kurām jaunieši var apgūt ikdienā tik ļoti noderīgās naudas prasmes. Tiesa, arī mūsu pašu mājas lapā ir atrodami ļoti vērtīgu finanšu pratības mācību materiāli dažādu vecumu cilvēkiem.

8. Eiropas patērētāju informēšanas centrs

Vietne – www.ecclatvia.lv

Eiropas patērētāju informēšanas centrs ir vietne, kurā smelties zināšanas par patērētāju tiesībām gan Latvijā, gan citās Eiropas Savienības valstīs, tostarp, Norvēģijā, Islandē un Apvienotajā Karalistē. Šeit atradīsiet informāciju par preču iegādes un atgriešanas tiesībām, padomus par pirkumu veikšanu internetā, avio pasažieru tiesības un daudz ko citu. Tāpat šajā vietnē atrodama informācija, kā juridiski korekti ir risināmi strīdi starp patērētājiem un tirgotājiem dažādās konfliktsituācijās.

9. Latvijas patērētāju interešu aizstāvības asociācija

Vietne – www.pateretajs.lv

Latvijas patērētāju interešu aizsardzības asociācijas vietne kaut kādā mērā atgādina augstāk minēto EPIC, taču šeit ne tikai varat smelties informāciju par savām kā patērētāja tiesībām, bet arī lūgt praktisku palīdzību strīdu risināšanā.

10. LSM – Finanšu pratības raidījumi

Vietne – www.lsm.lv/temas/finansu-pratiba

Latvijas Sabiedriskajos Medijos regulāri tiek rādīta vai atskaņota informācija, kuras mērķis ir sabiedrības izglītošana finanšu pratības jautājumos. Šajā vietnē vienkopus būs atrodami gan tematiski radio sižeti, gan raksti, kuros atreferēti TV sižeti. Kā jau mediju saturs, tas ir interesants, uzticams un noderīgs.