Skip to main content

Mācību materiāli finanšu pratībai

izglītības materiāli finanšu pratībai

Spēcīgi finanšu pratības pamati ir veiksmīgas dzīves stūrakmens. Mūsu apkopotie mācību materiāli palīdzēs vairot zināšanas šajos tik ļoti būtiskajos jautājumos.

Mācību materiāli bērniem

Nenoliedzami, ekonomiski attīstītas sabiedrības pamatā ir cilvēki, kuri spēj organizēt savas finanses un saprot ekonomisko procesu kopsakarības, citiem vārdiem sakot, ir spēcīgi finanšu pratības jomā. Lai stiprinātu šīs prasmes, pamatus naudas jautājumos ir nepieciešams ielikt jau no pašas mazotnes!

Ziņkārīgi jautājumi par naudu

Šī multiplikācijas īsfilma ir Banku asociācijas un Valsts izglītības un satura centra kopprojekts. Tā māca maziem bērniem, kas ir nauda, kā ar to pareizi apieties, kāpēc krāt, ko pirkt vai nepirkt no iekrātā. Tāpat bērni var uzzināt, kas ir ģimenes budžets un kā vecāki plāno tā izlietojumu.

Ekonomikai pa pēdām

Mana ekonomika ir Latvijas Bankas projekta “Naudas Skola” sastāvdaļa. Tie ir visdažādākie digitālā satura materiāli (video, audio, testi, ilustrācijas u.c.), kas paredzēti visu vecumu skolēniem – ekonomisko procesu izzināšanai. Augstāk redzamais video ir kā projekta vizītkarte, kas parāda, cik daudz ap mums ir ekonomisku procesu, ko nepieciešams izprast, veidojot savus finanšu pratības pamatus.

Finanšu pratība pirmsskolā

Šajā intervijā, audio formātā, Jelgavas izglītības pārvaldes pārstāve Sarmīte Joma dalās pieredzē, kā bērniem organizēt finanšu pratības nodarbības. Sevišķs uzsvars tiek likts uz pašu jelgavnieku pieredzi, kuri organizējuši šādas nodarbības saviem pirmsskolas vecuma bērniem. Kas interesanti, arī bērnu vecāki pēcāk varēja apgūt jaunas lietas no saviem bērniem, tostarp, dažādus ar finansēm saistītus terminus.

Interneta resursi bērniem:

Internetā, latviešu valodā, ir pieejami visdažādākie materiāli, ar kuru palīdzību gan pirmsskolas vecuma bērniem, gan arī skolēniem mācīt par apiešanos ar naudu, ekonomiku u.tml.

Mācību materiāli jauniešiem

Arī jauniešiem, tostarp, studentiem ir ļoti būtiski spēt plānot savu budžetu, saprast ekonomiskās kopsakarības, lai rastu iespējas vairot savu turību. Nekas nav skumjāks par jaunajām ģimenēm, kas jau sava ceļa pirmsākumos ir iepinušās neatmaksājamu parādu jūgos!

Vairāku investīciju grāmatu autors Roberts Kijosaki ir radījis perfektu spēli, ar kuras palīdzību jaunieši var iemācīties finanšu pasaules gudrību. Tā ļauj apgūt, kas ir budžets un no kādiem kanāliem to ir iespējams papildināt. Tā ļauj arī saprast, kuri mūsu pirkumi ilgtermiņā negatīvi atsaucas uz mūsu finansiālo situāciju un kas ir tie ieguldījumi, kas vairo mūsu turību.

Spēle: richdad.com/products/cashflow-classic

Studiju un studējošo kredīti

Latvijas Komercbanku asociācija ir radījusi vērtīgu īsfilmu, kas domāta topošajiem studentiem. Tajā sīki izskaidrots, kad un kādēļ vajadzētu ņemt studiju kredītu, kā to pareizi izdarīt. Tāpat pastāstīts par to, kas ir studējošā kredīts, un kā tas var palīdzēt studentam sava ikdienas budžeta papildināšanai.

Interneta resursi jauniešiem:

Mācību materiāli pieaugušajiem

Kaut varētu likties, ka ilgāku laiku pēc patstāvīgas dzīves uzsākšanas cilvēkam noteikti ir skaidri apgūtas finanšu plānošanas un pareizas ieguldīšanas prasmes, taču tas tā nebūt nav. Ekonomiskie procesi daudziem ir kā ķīniešu valodas ābece, tādēļ esam apkopojuši dažus materiālus, kas varētu palīdzēt viest kaut nelielu skaidrību.

Latvijas iedzīvotāju ieguldīšanas paradumi

Ļoti interesanta diskusija starp dažādu nozaru profesionāļiem, kur tiek skatīti Latvijas iedzīvotāju ieguldīšanas paradumi. Aplūkojot statistikas datus, tiek izdarīti dažādi secinājumi par to, kas traucē iedzīvotājiem veikt ieguldījumus, kas ietekmē to, vai ieguldījumi ir veiksmīgi vai neveiksmīgi. Tiek aplūkoti arī populārākie ieguldīšanas virzieni.

Ar ko sākt budžeta plānošanu?

Audio diskusija, kurā aplūko pašu svarīgākos budžeta plānošanas principus. Kā saka eksperte, tikai 20% finanšu pratības veido izglītība – zināšanas. Pārējos 80% sastādot praktiskā rīcība. Tiek stāstīts, cik svarīgi budžeta plānošanā ir uzstādītie mērķi, cik būtiski ir izdarīt secinājumus par iepriekšējiem periodiem, kā sabalansēt izdevumus u.tml.

Kas jāzina, lai sāktu ieguldīt?

Interesanta diskusija, kurā piedalās dažādu nozaru eksperti. Tiek aplūkoti visdažādākie ar investīcijām saistītie jautājumi, jo sevišķi no ikdienas iedzīvotāju skata punkta – kur un kā ieguldīt u.tml.

Kā veidojas preces cena?

Īss un izglītojošs video, ko sagatavojusi Latvijas Banka par to, kā veidojas preču un pakalpojumu cenas. Bieži vien pat pieauguši cilvēki līdz galam nesaprot principus, kas ietekmē preču cenas veikalos, attiecīgi, arī lielu daļu ģimenes budžeta izdevumu. Šis materiāls ļauj krietni precīzāk apjaust, kādēļ cenas aug, kas un cik lielā mērā ir ieguvējs no pārdotas preces u.tml.

Kas ir inflācija?

Īss video, kur izstāstīti pamati par to, kā un kāpēc veidojas inflācija. Kas ietekmē preču cenu kāpumu, cik lielā mērā dažādas nozares ir saistītas un problēmas vienā var atsaukties uz cenām otrā.

Interneta resursi pieaugušajiem: